10, 20, 30 ALEBO AKO PRÍSŤ K ZLATEJ TEHLIČKE.
23.09.2014 13:19
Dostali ste výplatu a neviete, čo s ňou?
Každý mesiac sa vo väčšine rodín opakuje tá istá scénka: K desiatemu, dvadsiatemu alebo tridsiatemu dňu v kalendári sa na Vašom stole ( teda skôr na účte v banke) objaví kôpka pár tisíc eur, ktoré sú odmenou za Vašu prácu v zamestnaní alebo za šikovnosť v podnikaní.
Ako hospodárne naložiť s danou sumou peňazí a nepadnúť do roly občana žijúceho "od výplaty k výplate" si povieme v nasledovnej lekcii finančného vzdelávania.
Aby sme všetko neminuli na výdaje spôsobom " kým máme, poplatíme nájom, lízíng, hypotéku, úvery, jedlo a benzín", musíme si zaviesť systém vhodného rozdelenia peňazí. Za jeden z najvhodnejších modelov, ktorý nám pomôže neminúť všetky peniaze hneď v prvom týždni, považujem systém "štyroch zásuviek".
Čo je to systém "štyroch zásuviek" ?
Je to spôsob rozdelenia financií v rodine a ich tokov podľa nemenného percentuálneho kľúča. Tento kľúč odráža poradie dôležitosti každej platby v domácnosti od nevyhnutných po bežné výdaje. Pozrime sa na tieto čísla bližšie a rozdeľme si peniaze z rodinného rozpočtu na tieto štyri časti:
10% RR slúži na tvorbu finančnej rezervy, ktorá nám môže významne pomôcť pri tých najneočakávanejších problémoch , či už zdravotných, finančných alebo iných. Predstavuje formu poistenia domácnosti a jej členov pred náhlym výpadkom príjmu manžela ako hlavného živiteľa rodiny. Mali by sme si vytvoriť a udržiavať rezervu vo výške približne 6 mesačných platov všetkých zarábajúcich členov rodiny
20% RR predstavujú dlhodobé aktíva, šetrenie do penzijných fondov ale aj napríklad klasické životné poistenie. Sú to peniaze, ktoré budeme užívať na dôchodku, a preto by sme na ne mali teraz radšej zabudnúť.
30% RR tvorí najnepríjemnejšiu "zásuvku" a to sú splátky hypoték a úverov. Tretinu príjmu Vašej rodiny každý mesiac pohltia pahltné banky a iní milí veritelia ako napríklad svokrovci.
40% RR Vám slúži na to, aby ste mali čo jesť, mali kde bývať, mali si čo obliecť a mali čo kúpiť svojim deťom na narodeniny. Táto najväčšia časť predstavuje bežné náklady na živobytie. Je to najvariabilnejšia časť Vašich každomesačne ťažko zarobených peňazí: Ako z jedinej môžete práve z tejto "kôpky" časť ušetrených financií presúvať do zvyšných troch, avšak nikdy to nerobte naopak. Stačí menej jesť a obliekať sa trochu otrhane. Chudí sú zase "in" a móda znesie dosť.